Nejčastější sportovní zranění: co vám hrozí při pohybu

Nejčastější sportovní zranění: co vám hrozí při pohybu

Přetržené vazy, natažené svaly, záněty šlach, rozbité obličeje, zničená kolena. Tak zní soupis nejběžnějších sportovních zranění. Nejčastěji vás čekají při fotbale, jízdě na kole a lyžování a bývají především následkem přetěžování.
Jednoznačně nejčastějším zraněním, které tvoří víc než polovinu všech sportovních úrazů, je poranění kolena. Nejčastěji se objevuje u běžců, fotbalistů, basketbalistů, volejbalistů, ale znají ho i příznivci aerobiku. Základem jeho prevence je kvalitní obuv a kvalitní, tedy přiměřeně měkký povrch, na němž sportujete. A nepodceňujte správné protažení, zahřátí před sportem.
Mezi hitparádu poranění patří zcela jistě též zánět Achillovy šlachy, který postihuje zadní stranu nohy zhruba v úrovni kotníku. Vyznačuje se velmi intenzivní bolestí, která zesiluje při chůzi a znemožňuje pohyb. Vzniká po přetížení šlachy a pokud se zánět neléčí, přechází do chronického stádia, kdy se bolest výrazně zhoršuje. Prevencí je právě postupné zvyšování zátěže a důkladné protažení před tréninkem.
Pro běžce, cyklisty, tenisty a hráče golfu jsou typické bolesti bederní páteře a i tady platí: nepodceňujte správné protažení před i po cvičení.
Nedostatečné protažení před cvičením a nedostatečné zahřátí, ale též únava mohou i za bolestivé natažení nebo přímo natržení svalu. Nejčastěji se tento problém objevuje u stehenního (postihuje zejména běžce či fotbalisty) a lýtkového svalu (trápí především tenisty). Při natažení svalu je potřeba zachovávat důsledný klid, aby nedošlo k prohloubení poškození.
Celých sedm procent všech sportovních zranění tvoří tenisový loket. Na rozdíl od takzvaného golfového lokte se degenerace objevuje na vnější straně lokte. Prevencí je opět důkladné protažení před hrou, ale i investice do kvalitního trenéra, který zlepší vaši techniku, čímž předejdete neúměrnému jednostrannému zatěžování.
Při všech sportech, kde se skáče, běhá a rychle se mění směr pohybu, jako je fotbal, hokej, basketbal či volejbal, hrozí vymknutý kotník. Částečnou prevencí může být i tady dokonalé protažení, nepodceňujte ani fixovací pomůcky na kotníky.
Pozor na fotbal, cyklistiku a lyžování
Hned několik výzkumů ukázalo, že je rozdíl mezi tím, když sportuje muž a když žena. Například studie z roku 2001 zjistila, že ženy si při sportu poraní kolena, ramena a kyčle mnohem častěji než muži (v případě kolen dokonce dvakrát častěji). Pro muže jsou zase při sportování typičtější zranění zad, krku a obličeje.
Pro pečlivost dodejme, že v případě zranění kolen, respektive vazů, se statistiky mění. Podle loňské studie švédských lékařů, kterou citovala agentura Reuters, se totiž poměr poranění kolene při sportu přehoupl v neprospěch mužů. Viníkem bývá nejčastěji fotbal nebo lyžování a úraz kolena hrozí nejvíce mladým mužům ve věku od jednadvaceti do třiceti let. Ve skupině starších mužů už je spíše výjimkou.
Magazín Forbes sestavil ve spolupráci s ortopedy žebříček nejrizikovějších sportů z hlediska zranění. Jako nejrizikovější vyšla trojice americký fotbal, jízda na kole a lyžování.
Podle průzkumu je významné procento úrazů, k nimž dochází při jízdě na kole, způsobeno nepoužíváním helmy. Kdyby cyklisté helmu nosili, bylo by podle údajů Centers for Disease Control and Prevention možné úrazy hlavy snížit až o pětaosmdesát procent. Pro hráče amerického fotbalu jsou zase typické úrazy zad, nohou, vykloubení a zlomeniny. Ty se ostatně objevují prakticky u všech kontaktních sportů.
Není sportovec jako sportovec. Pojistný trh rozděluje sportovce do dvou zásadně rozdílných kategorií lišících se nejen úrovní provozovaného sportu, a to rekreační nebo profesionální, což budiž stěžejní, ale rovněž rozsahem pokrytí, rizikovostí, výlukami provozovaných aktivit a v neposlední řadě i cenou.
Rekreační, nebo profesionální sportovec
Hlavním a nejzásadnějším je správná kategorizace sportovce. Rekreační sportovec je člověk, který
  • vykonává sportovní aktivitu za účelem zvýšení duševních a fyzických hodnot na nižší než krajské úrovni,
  • bez úplaty,
  • bez profesionální smlouvy,
  • příležitostně mimo rizikové sporty jako je například amatérské motoristické závody do vrchu.
Formulace profesionálního sportovce je u různých tuzemských pojišťoven rozličná. Profesionální sportovec je zpravidla registrovaný sportovec na vyšší než krajské soutěži nebo mající profesionální smlouvu nebo beroucí úplatu za vykonávanou činnost nebo příjem z této činnosti je příjmem (převažujícím) hlavním nebo se jedná o rizikový popř. extrémní sport.

One thought on “Nejčastější sportovní zranění: co vám hrozí při pohybu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 × two =